Před 150 lety zemřel jeden z významných kolínských rodáků, malíř a kreslíř Vincenc Morstadt (17.4. 1802 – 19.2. 1875). Na několika vedutách (veduta se od běžné malířské produkce liší důrazem na přesnost reprodukce krajiny či města) zachytil podobu Kolína v polovině 19. století, tedy v časech, kdy ještě neexistovala fotografie.

Vincenc Morstadt se narodil v domě U tří mouřenínů (č.p. 76) na Karlově náměstí, jako jedno z osmnácti dětí obchodníka s vínem Josefa Matyáše Adama Morstadta. Již jako malé děcko projevil pozoruhodné výtvarné nadání, na které upozornil kolínský varhaník Ignác Kotrč. V jedenácti letech se Vincenc stává žákem pražského novoměstského gymnázia u piaristů. Byl vynikajícím žákem a po skončení gymnázia se zapsal na právnickou fakultu pražské univerzity. Život zasvětil právnické kariéře, pracoval v Praze, Lokti, Trutnově a v Hradci Králové. Kreslil celý život, naplno ale až po odchodu do výslužby. Nejslavnější jsou jeho veduty z Prahy, kde v řadě pohledů zaznamenal přední šlechtické paláce, detaily Pražského hradu i každodenní pouliční život v Praze.

Z 232 dochovaných Morstadtových vedut jich několik namaloval i v rodném Kolíně. Jsou mezi nimi i panoramatické pohledy na město pořízené na zálabské skále a dnešním Kmochově ostrově, se zámkem, labskými břehy spojenými středověkým dřevěným mostem a jezem mezi mlýny a samozřejmě s podskalím, ještě nezničeným stavbou železnice.