Mužský tým basketbalistů má v Kolíně mimořádné postavení. Hraje nejvyšší soutěž, loni si zahrál i v evropských pohárech, jeho zápasy jsou obvykle vyprodány a občas jsou k vidění v přímém přenosu České televize.

Poslední sezóna Medvědů ale byla hodnocená rozpačitě. V Alpe Adria Cupu v základní skupině tým sice pětkrát vyhrál a jen jedinkrát odešel poražen, ve čtvrtfinále ho ale vyřadil favorizovaný BC GGMT Vídeň. Medvědi skončili třetí v Českém poháru a v lize obsadili až deváté místo, takže si nezahráli v play off.

Začátek srpna tak přinesl sérii radikálních změn, jaké kolínský basketbal už dlouho nepamatuje. Po jediné sezóně skončil na trenérském postu pětatřicetiletý Adam Konvalinka a z pozice jeho asistenta a vedoucího družstva následně odešel Filip Rytina. Ten po dvanácti sezónách v klubu skončil i ve všech dalších funkcích. Čistkou prošla i hráčská soupiska, v kolínském dresu už nebudou pokračovat Džiugas Slavinskas, Jiří Jelínek, Theodor Dlugoš, Pavol Lošonský, Michal Mareš a Ondřej Šiška.

Tento týden Medvědi oznámili i jméno nového kouče. Po šesti letech se na lavičku vrací populární trenér Predrag Benáček z Bosny. Medvědy trénoval v letech 2008 až 2017, tým tedy při svém prvním kolínském angažmá vedl dlouhých devět sezón.