O záměru společnosti Prostor plus zřídit v Kolíně azylový dům se poprvé psalo už před několika lety. Vzniknout má v domě čp. 13 v ulici Politických vězňů (naproti soudu), který je už majetkem Prostoru plus.

V původním záměru mělo jít o azylový dům pro potřebné s kapacitou cca 40 lůžek, v současnosti je záměr prezentován jako dům pro oběti domácího násilí s kapacitou 27 lůžek rozdělených do 7 bytových jednotek. Po rekonstrukci objektu by měl azylový dům začít fungovat v roce 2025.

"Primárně se chceme soustředit na domácí násilí, komplikované rozvody a situace v rodinném systému, naší misí je pomoci těmto jedincům překonat své traumata a začít novou etapu svého života plnou síly a sebevědomí," vysvětlil cíle projektu ředitel společnosti Prostor plus Petr Steklý.

Momentálně Rada Středočeského kraje doporučila zastupitelstvu poskytnutí 4 milionů korun Prostoru plus na rekonstrukci a nákup vybavení azylového domu. Podle důvodové zprávy činí tato částka 5 procent celkové investice, z čehož lze dovodit, že celkové náklady na vznik azylového domu by měly dosáhnout 80 miliónů korun.