Uspořádat akci, které se bude chtít zúčastnit nemalá část obyvatel Kolína, je snem každého organizátora. Týmu lidí, kteří stojí za akcí Běhej Borky, se něco takového podařilo.

Na straně organizátorů od počátku stál záměr, který má schopnost zarezonovat u většiny těch, kdo se o něm dozvědí. Výtěžek každého z dosavadních šesti ročníků charitativních běhů byl věnován vážně nemocnému dítěti, a nešlo o příspěvky jen tak ledajaké. Například loňský ročník, konaný v Borkách 10. září 2022, skončil obrovským úspěchem - pro Laurinku, která potřebuje kvůli vzácné nemoci náročnou operaci v Los Angeles, bylo vybráno na startovném 455.700 korun a dalších 30 tisíc a 20 tisíc korun přišlo v šecích od Real Top Praha a od společnosti Toyota.

Letošní běh zaplní louku "u medvědů" na okraji Borků na celé sobotní dopoledne 9. září. V 7.30 h. začíná registrace, výdej čísel a triček, v 9 h. proběhne slavnostní zahájení, v 9.30 h. je rozcvička a od 10 h. postupně startují jednotlivé běhy - rodinný pro děti na 1 km a pak dva běhy "dospělé", na 5 a 10 km. Ve 13 h. program vyvrcholí vyhlášením vítězů běhů a tomboly a předáním šeku tříletému Samuelovi, jemuž byla diagnostikována encefalopatická epilepsie a těžká forma mentální retardace.

´Běhej Borky´ je ale kromě sportovní i společenskou událostí. Chystají se na ní stovky rekreačních i skutečných běžců a také hromadně mnozí členové kolínských sportovních oddílů. Připočtete-li diváky z řad rodin běžců, půjde určitě o nejmasovější akci, která letos v Borkách proběhne.

Záštitu nad akcí každý rok přejímá známá sportovní osobnost. V minulých letech dorazili judističtí reprezentanti v čele s mistrem světa Lukášem Krpálkem, vítězka French Open ve čtyřhře Andrea Hlaváčková či herec Jakub Kohák, letos je ohlášen příjezd úřadující mistryně světa v lukostřelbě Marie Horáčkové a skikrosařky Nikol Kučerové.