Bezplatné právní poradenství donedávna v Kolíně jako jediná poskytovala Občanská poradna MELA, sídlící v Jeronýmově ulici čp. 883. V pracovní dny od 9 do 15.30 hodin pomáhá lidem v nepříznivé sociální situaci, seznamuje je s jejich právy a povinnostmi podle platných právních norem a poskytuje jim informace a rady a ve spolupráci s externími odborníky vhodnou pomoc pro řešení jejich situace.

Letos v říjnu spustila právní poradnu pro své obyvatele i kolínská radnice. Jejím hlavním cílem je pomoci obyvatelům při řešení situací zejména v oblastech občanského, procesního, trestního a rodinného práva, nevěnuje se ale (a ani v budoucnu věnovat nebude) oblastem dluhového poradenství, vlastnickým sporům (majetkoprávní problematika), pracovně-právním vztahům či cizineckému právu.

Poradna je otevřena každý čtvrtek od 13 do 16 hodin v objektu bývalého okresního úřadu na Karlově náměstí, v budově B v 1. patře, číslo dveří 106. Pro dotazy je zřízena i telefonní linka 321 748 103, kde se mohou zájemci o poradenství objednat na konkrétní čas.