Kolínský útulek pro psy zvaný Alíkov najdete už 22 let na kraji lesoparku Borky, na dohled od městské čističky odpadních vod. Za tu dobu jím prošlo téměř 5 tisíc chlupáčů.

Většina z nalezených psů se v útulku nezdrží dlouho. "V podstatě každý nalezenec, který je umístitelný, se dostane k novému ´páníčkovi´. Rozdíly v zájmu ale samozřejmě jsou. Jednak platí, že čím je pejsek menší, tím snáz najde nového majitele a druhým podobným pravidlem je, že lidé dávají přednost pejskům zřetelné rasy před ´voříšky´, tedy před kříženci. Je to znát i v zájmu a komentářích na Facebooku. Ušlechtilá rasa vždy přitáhne mnohem více zájemců než obyčejný voříšek. Přitom ti takzvaní ´voříšci´ jsou leckdy povahově báječní a jsou někdy i zdravější, protože se jim vyhýbají problémy, které mívají přešlechtěná plemena," říká ředitelka Alice Vlková.

K nabízení psů k adopci Alíkov donedávna využíval především Facebook, na začátku srpna se ale útulek pochlubil novými moderními webovými stránkami. Najdete na nich (tady) jak podrobné informace o útulku i adopci tamních svěřenců, tak přehlednou galerii chlupáčů, pro které Alíkov momentálně hledá budoucí "páníčky". Momentálně jich je v galerii 11, včetně šesti voříšků, kteří se přímo v útulku narodili loni v říjnu.