V pondělí 13. září od 14 hodin proběhne u pamětní desky na budově Obchodní akademie v Kolíně (ul. Kutnohorská) připomenutí 117. výročí narození štábního kapitána Václava Morávka, brigádního generála in memoriam. Pietní akt bude dále pokračovat od 16 hodin u památníku podplukovníka Josefa Mašína, generálmajora in memoriam, v Lošanech, a to k 125. výročí jeho narození.

Vzpomínkovou akci pořádá Společnost Václava Morávka z.s., město Kolín, obec Lošany a Armáda ČR za účasti představitelů politického a společenského života ČR, diplomatů a vojenským přidělenců USA, Velké Británie, Polska, Německa a dalších členských států EU a NATO, generality, vysokých důstojníků, Čestné stráže a vojáků Aktivních záloh Armády ČR a dalších místních organizací a spolků.

Na programu je tradiční přelet bojových letounů Armády ČR ve 14 hodin nad Kolínem, střelba čestných salv u Mašínova pomníku v Lošanech a Ústřední hudba Armády ČR Praha. Václav Morávek a Josef Mašín byli členy legendární protinacistické odbojové skupiny Tři králové.

„Srdečně Vás zveme. V souvislosti s pietním aktem budou ve 12:30 v obřadní síni kolínské radnice také předána ocenění vybraným členům aktivních záloh armády ČR,“ uvedl starosta Michael Kašpar. Čestné odznaky štábního kapitána Václava Morávka předá velitel Velitelství teritoria plukovník Antonín Genser