Velkou pozornost - a v řadě případů i paniku - vyvolala mezi majiteli "chlupáčů" informace o povinné centrální evidenci psů, která bude spuštěna ve středu 1. července. Mnozí si totiž tuto informaci vyložili tak, že do tohoto data musí svého psa zaregistrovat (kvůli hrozící mnohatisícové pokutě), což vyvolalo obrovské množství telefonátů do ordinací kolínských veterinárních lékařů.

Ve skutečnosti má ale drtivá většina majitelů psů na registraci dostatek času. Majitelé totiž nejsou psa povinni zaregistrovat okamžitě, ale až při nejbližším povinném očkování proti vzteklině. Protože platnost tohoto očkování je tříletá, mají například ti majitelé psů, kteří psa nechali proti vzteklině naočkovat letos na jaře, na registraci do centrální evidence ještě téměř celé 3 roky.

Samotnou registraci psa do systému provede veterinární lékař, přičemž v této centrální evidenci bude zaneseno plemeno a pohlaví psa, údaje o kastraci a očkování, informace o chovateli včetně kontaktních údajů a identifikační údaje psa. Výše poplatku za registraci psa není stanovena a každý veterinární lékař si ji určí sám.