Před pamětní deskou Václava Morávka, umístěnou na budově Obchodní akademie, se v pondělí 11. září od 14 h. koná pietní akt, pořádaný kolínskou Společností Václava Morávka, městem Kolín, obcí Lošany a Armádou ČR.

Připomíná kolínského rodáka Václava Morávka (1904-1942), důstojníka československé armády a hrdinu protiněmeckého odboje, člena legendární skupiny Tři králové. Nejmladší člen trojice Balabán - Mašín - Morávek, který vynikal odvahou a proslul neuvěřitelnými útěky, padl 21. března 1942 při přestřelce s příslušníky gestapa v dnešním Morávkově parku (u zastávky Prašný most). Krátce po válce byl in memoriam povýšen do hodnosti podplukovníka a v roce 2005 na brigádního generála. V Kolíně má kromě Obchodní akademie pamětní desku i na rodném domě čp. 28 v Luční ulici na Zálabí.

Na pondělní pietní akt do Kolína přijedou diplomaté a vojenští přidělenci USA, Velké Británie a NATO, generálové České armády, členové vlády, poslanci i senátoři. Od 14 h. před Obchodní akademií zahraje Ústřední hudba Armády ČR, zazní projevy i čestné salvy a nad městem přelétnou bojové letouny. Všichni zúčastnění se pak přesunou do Lošan, kde v 16 h. navazuje pietní akt u rodného domu Josefa Mašína.

Jako každoročně konání pietního aktu výrazně pocítí i řidiči. Od 13.30 do 15.30 h. bude pro veškerou dopravu úplně uzavřena Kutnohorská ulice v úseku mezi křižovatkou u kláštera a nájezdem na Nový most. Kromě ní budou krátkodobě, při příjezdu hostů pietního aktu, uzavřeny i části ulic Politických vězňů od Finančního úřadu až ke křižovatce u kláštera a Smetanovy ulice od Zahradní ulice po Kutnohorskou. Jako spojení mezi oběma břehy Labe bude tedy po dobu cca dvou hodin naplno fungovat jen Nový most, což v předchozích letech vždy způsobilo řetězový kolaps dopravy v nemalé části Kolína.