Během letních prázdnin kvůli "vylidnění" Kolína, souvisejícímu s odjezdem nemalé části obyvatel na dovolenou, počet akcí pro veřejnost ve městě výrazně klesá. Jedinou kulturní institucí, která během letních měsíců počet akcí naopak navyšuje, je místní muzeum a svědčí o tom i jeho program ve druhém červencovém týdnu.

Muzeum na letní prázdniny nachystalo sedm komentovaných prohlídek historického centra města po trase Karlovo náměstí - výhled na Labe (Zálabské předměstí) – zámek (interiér zámecká kaple) - městské opevnění (ulice Na Valech) - židovské ghetto (ulice Na Hradbách, Karolíny Světlé) - Kouřimská a Brandlova ulice - Bartolomějské návrší. Prohlídky začínají u Veigertovského domu na náměstí v sobotu 13. července v 10 hodin, v sobotu 20. července v 10 a 13 hodin, v sobotu 10. srpna v 10 a 13 hodin, v sobotu 24. srpna v 10 hodin a v sobotu 31. srpna v 13 hodin. Prohlídky trvají cca 90 minut, jednotné vstupné činí 150 korun a případné další informace získáte na tel. čísle 601 116 694.

Ve středu 10. července od 10 do 13 hodin se v muzeu v Brandlově ulici koná první ze dvou prázdninových akcí pro rodiny s dětmi nazvaných ´Prázdniny v muzeu´ (druhá proběhne 14. srpna). "Seznámíme se s portréty a s obrazy domů ve městech. Zamyslíme se nad tím, kdo jsou lidé na obrazech, jak a kde žijí. U domů budeme přemýšlet o tom, co se v nich děje, k čemu slouží, nakreslíme si vlastní dům a společně z nich postavíme městečko," lákají do muzea pořadatelé.

Třetí muzejní akce tohoto týdne neproběhne v Kolíně, ale v muzejním skanzenu v Kouřimi. V sobotu 13. července od 10 do 18 hodin se v něm uskuteční národopisný pořad ´Léto na vsi´. "Návštěvníkům představí běžný život na české vesnici - řemesla, obyčeje i letní zemědělské práce. Připraveno je povídání o barvení látek s chemikem a tkalcem Matyášem Orsákem, výklad o všedním životě na vsi s folkloristkou Kamilou Skopovou a představení její nové knihy Stará řemesla či přednáška o zbožnosti a lidových zvycích v létě s historikem Vladimírem Rišlinkem. Těšit se návštěvníci mohou i na bylinářku, kameníka, žence, kováře, houslaře, tkalce a hrnčířku," avizují organizátoři.