Město Kolín plánuje rozsáhlou opravu Mariánského (morového) sloupu na Karlově náměstí. Poslední práce širšího rozsahu na něm byly provedeny téměř před sto lety, konkrétně v roce 1929. V roce 2007 pak prošel drobnými restaurátorskými úpravami pod taktovkou akademického sochaře Vojtěcha Adama.

„Máme kompletně připravený projekt a vyhlašujeme soutěž. Oslovili jsme celkem šest restaurátorů na základě doporučení Národního památkového ústavu,“ uvedl starosta Michael Kašpar.

Na základě stavebně-historického restaurátorského průzkumu Mariánský sloup podstoupí kompletní ošetření - odsolení, penetraci a následné zakonzervování. Částka je dle projektové dokumentace odhadována na 750 000 korun (bez DPH). Obnova Mariánského sloupu se uskuteční zejména díky finančním prostředkům z Programu regenerace městských památkových rezervací Ministerstva kultury ČR.

„Z velké části se jedná o restaurátorské práce a u restaurátorských prací lze uplatnit dotace až do výše 100%, takže by to mohlo být prakticky celé hrazeno z finančních prostředků ministerstva kultury,“ upřesnil starosta.