Značný rozruch na sociálních sítích vyvolala středeční informace, že se na kolínském sídlišti v Moravcově ulici ve vzorcích vody našly 3 pozitivní výsledky na legionellu. Během čtvrtka 13. dubna se k výskytu nebezpečných bakterií vyjádřila kolínská radnice i hygienici.

Jako první situaci veřejně potvrdil starosta Michael Kašpar"O problému jsme dostali informaci 12. dubna odpoledne od zástupce jednoho Společenství vlastníků jednotek. Obratem jsme oslovili vedení Energie AG. Ti situaci prověřují. Jedná se údajně o lokální problém teplé vody, nikoliv studené - pitné."

Následující stanovisko Krajské hygienické stanice Středočeského kraje bylo věcné: "Na kolínském sídlišti se objevily 3 případy legionelózy, které souvisí s prokázaným výskytem bakterie legionella v teplé vodě. Situace ale není v žádném případě kritická a není důvod k panice. Opatření k řešení, aby teď ani do budoucna nedocházelo k ohrožení zdraví, již projednáváme se zainteresovanými subjekty."

Ve svém vyjádření veřejnost uklidňovala i hygienička Oblastní nemocnice Kolín Jaroslava Jirků: "Vyzývám občany, aby zbytečně nepanikařili. Jde o běžný celosvětový problém, jenž se mírně zhoršil loňským prudkým nárůstem cen energií a následnými úsporami při ohřevu vody. Hospitalizovaní jsou v ČR v jednotkách případů, nejde o žádnou epidemii jako v případě covidu."

Konkrétní detaily uvedla společnost Energie AG: "V současné době jsme byli upozorněni na výskyt u dvou odběrných míst, kde je prováděn ohřev vody přímo v objektu. Se zástupci Společenství vlastníků jednotek je domluveno provedení termo dezinfekce, která se neobejde bez součinnosti všech napojených uživatelů bytů."

Podle hygieniků je v České republice hlášeno ročně okolo 200 až 300 potvrzených případů ve vodě zachycené legionelly, samotný Středočeský kraj zaznamenává zhruba čtyřicet až padesát hlášených případů ročně. Běžné ošetření vody bakterii legionelly neničí, takže přirozeně se v dodávkách městské vody vyskytuje její malé množství, které je zdraví neškodné. Ideální reprodukční teplotní rozmezí u legionelly je 33-42°C, nad tuto hodnotu je její reprodukce nemožná. Ohřev vody je zpravidla nastaven na 50-55°C a Energie AG hlídá, aby zpětná vracející se cirkulační voda z objektů nebyla pod hodnotou 45°C.

Nebezpečím pro člověka je především vdechnutí aerosolu kontaminované vody např. při sprchování. Má-li člověk oslabený imunitní systém (staří a nemocní lidé, pooperační stav atd.), může dojít po vniku bakterie do organismu k rozvoji zánětu plic. Tato skupina lidí by měla být obezřetná a do odstranění výskytu omezit sprchování, kde je nejpravděpodobnější možnost vdechnutí. Důležité je také nechat trochu odtéct vodu, protože vysoký výskyt může být v perlátorech. Jiným vniknutím do těla (např. požitím) zdravotní riziko nehrozí.