Dalším výjimečným muzikantem a v pravém slova smyslu hudební legendou, která vystoupí v kolínském společenském domě, bude ve čtvrtek 30. května večer Laco Deczi. Skvělý jazzový trumpetista, ale také výtečný skladatel, kapelník a amatérský malíř před dvěma měsíci oslavil v plné síle 86. narozeniny.

Rodák ze slovenského Bernolákova působil od šedesátých let v Praze a od emigrace v roce 1985 žije ve Spojených státech amerických. Kromě vlastní čtyřčlenné kapely Celula New York (Laco Deczi – trubka, Walter Fischbacher – klávesy, Michael Krásný – basa, Vaico Deczi – bicí), s níž přijede i do Kolína, v zámoří vystupoval s nejznámějšími jazzovými muzikanty (Elvin Jones, Bill Watrous, Junior Cook, Dave Weckl, Sonny Costanzo aj.).

Před emigrací dostal Laco Deczi i několik rolí v českých filmech, z nichž nejznámější je jeho účinkování ve filmu Kalamita režisérky Věry Chytilové z roku 1980. Kromě role nádražáka k dodnes populárnímu filmu s Bolkem Polívkou v hlavní roli též zkomponoval i nezapomenutelnou energickou hudbu.