Už déle než deset let si obyvatelé města mohou letní měsíce zpříjemnit návštěvou série akcí zastřešených názvem Kolínské kulturní léto. Jedná se především o koncerty, v některých letech byly ale do programu akcí vřazeny i projekce v letním kině či venkovní divadelní představení. Všechny akce spojuje konání pod širým nebem a samozřejmě vstupné zdarma, které přispívá k jejich masové návštěvnosti.

První koncert letošního Kolínského kulturního léta začíná na oblíbeném místě koncertů - Karlově náměstí - v neděli 14. července v 19 hodin. Zahraje na něm nejprve popová kapela Eddie Stoilow a po ní se představí zábavná show Muzikály naruby, během níž Josef Vágner, Jan Kopečný a Petr Ryšavý zpívají hity z muzikálů Bídníci, Kleopatra, Angelika, Tři mušketýři a dalších.

O dva týdny později, v neděli 28. července, na Bartolomějském návrší od 17 hodin vystoupí Trio Coucou se šansony Edith Piaf. Před koncertem bude v 15 hodin připravena i komentovaná prohlídka objektů staré farní školy a zvonice s důrazem na kolínský chrámový poklad.

I v srpnu se uskuteční dvě akce - v neděli 11. srpna se na Kmochově ostrově koná další ročník festivalu Charifest s poctou Zuzaně Navarové, vystoupením Pavla Čadka a koncertem seskupení Prague Jazz Swing Quartet a během posvícenské soboty 24. srpna na Karlově náměstí zahraje dechová hudba Kamarádi, cimbálovka Poštár a Michal Tučný Revival z Plzně.

Největší hvězdu si letošní Kolínské kulturní léto "schovalo" až na své poslední, páté "zastavení". V neděli 15. září večer na Karlově náměstí vystoupí Richard Krajčo, nikoliv ale s kapelou Kryštof, ale v duu s trumpetistou Nikolasem Grigoriadisem a jako předkapela zahrají Brass Avenue.