Letos v květnu si celý svět připomene kulaté výročí konce druhé - a dosud poslední - světové války. Před 80 lety, v květnu roku 1945, skončila dobytím Berlína a kapitulaci Německa II. světová válka v Evropě (v Pacifiku válka pokračovala až do 2. září 1945, kdy kapitulovalo Japonsko). I pro Československo byla tragická - podle posledních bádání historiků Vojenského ústředního archívu v Praze činil počet obětí německé okupace 343 tisíc obyvatel republiky.

Kolínské muzeum připomene 6 válečných let a německou okupaci velkou výstavou Kolín ve stínu smrtihlava 1939 – 1945 ve Veigertovském domě. Slavnostně ji otevře vernisáž v úterý 29. dubna v 17 hodin a vyvěšena bude déle než půl roku, až do 17. listopadu.

"Výstava dokumentuje odhodlání Československé republiky bránit svou existenci do hořkého období Mnichova a prostřednictvím unikátních exponátů, fotografií a dokumentů přibližuje okupaci v březnu 1939 a šest protektorátních let, kdy se Kolín stal sídlem oberlandrátu a gestapa. Nacisté tehdy využívali hospodářský potenciál města pro vedení války, zatýkali a popravovali, vyhlazovali židovské obyvatelstvo a prováděli germanizaci. Součástí expozice jsou autentické sondy do protektorátního všedního života, módy, filmu nebo knižní kultury. Na konci války Kolín těžce zasáhly spojenecké nálety na rafinerii a nádraží. Čas smrtihlavů se neúprosně chýlil ke konci, ale ještě 7. května 1945 zde vraždili," píše se v anotaci výstavy.