Každoroční vrcholnou kolínskou kulturní událostí je třídenní hudební festival Kmochův Kolín, i letos se vstupným zdarma. Podrobný program byl zveřejněn již před časem, v tomto textu nabízíme přehledné shrnutí všeho zásadního včetně dopravních omezení.

V pátek 7. června se na Karlově náměstí začne hrát v 15.30 hodin a jako první se předvede Smyčcový orchestr Archi. Po prvním bloku, v němž zahrají i Dechový orchestr ZUŠ či Harmonie 1872 Kolín, následuje ve čtvrt na osm slavnostní zahájení festivalu a od 19.25 hodin až do popůlnočního času postupně vystoupí Velký dechový orchestr Kolín – Dolní Chvatliny, Kolínský Big Band s hostem Berenikou Kohoutovou, Olympic a Moravians s Eliškou Bučkovou.

Druhý festivalový den (v sobotu) se na Karlově náměstí jako první ve čtvrt na deset předvede Dechový orchestr ZUŠ Horní Počernice a nepřetržitý tok vystoupení pokračuje až do čtvrt na tři, kdy na náměstí dorazí průvod všech festivalových účinkujících, odstartovaný ve 14 hodin u Vodního světa. Po slavnostním přivítání účastníků festivalu zahraje od půl čtvrté Městská hudba Františka Kmocha či Dechový orchestr mladých Roudnice nad Labem a v hlavním večerním koncertním bloku od 19.15 hodin se postupně předvedou Ewa Farna, Jižani, Legrúti a What The Funk. V sobotu od 16.15 do 21 hodin se bude hrát i v synagoze (vystoupí mj. MyLenky, Band Band, KvarteTones či Clarinet Factory), v půl páté začíná Tancovačka na Zámecké s Kyzivátovou kapelou a od 20.30 hodin zahrají na Nocturnu v chrámu sv. Bartoloměje Dechový orchestr mladých ZUŠ Jeseník a pěvecké sbory Jesenicka.

Třetí a poslední den Kmochova Kolína zahájí v neděli ráno (v 7.45 hodin) na Karlově náměstí veřejná zkouška monstrkoncertu a od čtvrt na jednu se tamtéž koná taneční show. Monstrkoncert, jímž festival tradičně vyvrcholí, se na rynku koná od 14 do 17 hodin. Týž den se od 10 do 13.30 hodin bude hrát i na Kmochově ostrově, kde vystoupí mj. Boršičanka Antonína Koníčka či Jiří Škvára a jeho muzikanti.

A pozor - festival je spojen i s nutnými dopravními uzavírkami. Od pátku 7. června do neděle 9. června bude úplně uzavřen vjezd na Karlovo náměstí a sobotní průvod uzavře větší část města - od 13.40 do 15.45 hodin budou neprůjezdné ulice od Vodního světa až do centra města včetně křižovatky s Jaselskou ulicí (objízdná trasa povede ulicemi Polepská, Táboritská, Žižkova, U Nemocnice a Benešova). Zastávky městských autobusů v uzavřeném úseku (Poliklinika, Banka, Družstevní dům, Bezovka a zastávky v ul. Masarykova) nebudou po dobu uzavírky obsluhovány.