V úterý 10. dubna v odpoledních hodninách se nad Kolínem začal kumulovat velký černý oblak dýmu. Netrvalo dlouho a prostřednictvím webu, sociálních sítí a a městského rozhlasu vedení města informovalo obyvatele Kolína o požáru v areálu kovošrotu u Starokolínské ulice, kde zahořela hromada (patrně odpadní drti) o rozloze 25 krát 25 metrů a výšce 4 metry.

Zejména obyvatelům Zálabí bylo opakovaně doporučováno, aby pokud možno nevětrali a netrávili čas venku. Hasiči obdrželi hlášení o požáru v 16:23 hod. Podle informací Ladislava Holomčíka, tiskového mluvčího středočeských hasičů, na místě zasahovaly hasičské jednotky ze stanic Kolín a TPCA Ovčáry, dále dvě podnikové jednotky z Lučebních závodů Draslovka a z Parama. Za dobrovolné hasiče byly na místě jednotky z Peček, Veltrub a Starého Kolína. "Byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu a bylo informováno vedení města. Zároveň byla informace předána České inspekci životního prostředí," uvedl Ladislav Holomčík s tím, že nejprve byly nasazeny dva proudy a pěna. Ta se v těchto případech používá za účelem vytvoření jakési "peřiny", která udusí plameny.

V 19:30 hod. místostarosta Míchael Kašpar informoval veřejnost, že zplodiny hoření byly lokalizovány na minimum, únik kontaminované vody neproběhl a vstupní kanalizace do Labe jsou utěsněny. Příčinou požáru pravděpodobně byla závada na drtiči šrotu.