Výročí 17. listopadu 1989 je v České republice slaveno jako státní svátek, a protože letos termínově vychází na pátek, většina lidí si o den prodlouží víkendové volno.

Pokud jde o organizované připomínky výročí, letos jsou v Kolíně ohlášeny dvě. Ta první proběhne s dvoudenním předstihem, tedy ve středu 15. listopadu od 17 hodin v synagoze. Setkání nazvané 17. listopad v naší historii a podpora Izraele proti dnešnímu teroru láká na hosta v osobě místopředsedy Parlamentu České republiky Jana Skopečka. Na plakátě organizátoři akce nejsou uvedeni, pravděpodobně ale setkání pořádá místní sdružení ODS Kolín.

Druhou připomínku 17. listopadu už tradičně pořádá kolínská radnice v den státního svátku od 16.30 hodin. V posledních letech má ustálenou podobu - zazní státní hymna, promluví starosta Michael Kašpar a farář Ján Halama a následuje koncert (letos vystoupí kapela ´Neřež Trio´). Jednu odlišnost oproti předchozím rokům si ale vynutila probíhající oprava fasády radnice - oslava se neuskuteční na obvyklém místě před radnicí, ale na ploše Karlova náměstí.

Páteční pietní akt částečně ovlivní i dopravu na náměstí. Od 15.30 do 19 hodin bude úplně uzavřen vjezd do Husovy ulice z Rubešovy ulice a neprůjezdné budou i tři ze čtyř silnic obepínajících náměstí (průjezdná bude pouze spojnice od bývalé rybárny k optice, tedy od Pražské ke Kutnohorské ulici).