Kouřimský skanzen je pro Kolíňáky už léta oblíbeným místem výletů a svou popularitou si nezadá s jinou oblíbenou lokalitou, zámkem Kačina. Atraktivitu skanzenu zvyšují i celodenní národopisné pořady, konané každoročně o některých víkendech od ledna až do Vánoc. Z letošních třinácti jich proběhlo už devět a do konce roku zbývají pořady nazvané Dožínky (17.8.), Podzim na vsi (5.10.), Svatohavelské posvícení (20.10.), Svatomikulášská obchůzka (7.12.) a Adventní neděle (22.12.).

Nejbližší z nich bude pod názvem Dožínky připraven v sobotu 17. srpna od 10 do 18 hodin a představí slavnost, která se v minulosti konala vždy po ukončení žní. "Pořad připomene zvyky významné slavnosti známé již z předkřesťanských dob v podobě, v jaké se konaly v 19. století. Návštěvníky čeká bohatý program určený všem věkovým kategoriím. Třikrát za den projde skanzenem dožínkový průvod. Připravena bude ukázka sečení obilí, povídání o lidových tradicích letního období, k vidění bude práce na původním tkalcovském stavu z 18. století a tradiční občerstvení podávané ve starobylé hospodě zvané Šperkovna. Příprava a pečení chlebánků a buchet bude probíhat pod vedením lektorky Ivy Válkové. V historické kovárně bude pracovat mistr Zdeněk Grausam, děti i dospělí si budou moci s jeho pomocí ukovat hřebík. Nejen pro děti bude připravena dílna na výrobu slaměných ozdob dožínkových věnců s Alenou Samohýlovou a Markétou Bartákovou," lákají do skanzenu pořadatelé.

Další akce ve skanzenu sice na první pohled nevypadá nijak atraktivně, v čase jejího trvání si lze ale celý skanzen prohlédnout bez nutnosti zaplatit za vstupenku. Skanzen totiž oznámil chystanou stavbu nové vstupní budovy, moderní stodoly s prosklenou fasádou a doškovou střechou, v níž po dokončení najdou zázemí jak zaměstnanci skanzenu, tak jeho návštěvníci. Slavnostní zahájení stavby proběhne ve středu 21. srpna v 11 hodin, kdy bude představen projekt architektonické kanceláře IHARCH i s dalším záměrem dostavby skanzenu. Chybět při té příležitosti nebude ani komentovaná prohlídka Muzea lidových staveb s historikem a ředitelem regionálního muzea Vladimírem Rišlinkem a po dobu trvání akce (od 11 do 14 hodin) bude pro všechny vstup do skanzenu zdarma.