Atleti Sokola Kolín bilancovali loňskou sezónu, už 122. v historii klubu. K největším úspěchům patřilo 22 medailí z mistrovství ČR jednotlivců, mistrovský titul týmu starších žáků či vítězství družstva žen v I. lize.

Českou republiku v roce 2022 reprezentovalo šest kolínských závodníků. Na mistrovstvích ČR získali Kolínští 22 medailí, z toho pět zlatých, což je jedenáctý nejlepší výsledek v historii oddílu. I počet 45 umístění na 4. až 8. místě svědčí o tom, že závodníků patřících do české špičky je v Kolíně stále dostatek, neboť na umístěních ve finálové osmičce se podílelo 33 atletů. I počet 184 splněných výkonnostních tříd, což je o jedinou méně než historické maximum z roku 2017, ukazuje, že se v Kolíně daří vychovávat velké množství talentovaných závodníků.

Po covidové pauze se v roce 2022 uskutečnily i globální soutěže. Největšími mezinárodními úspěchy kolínských atletů byly nominace sedmibojařky Natálie Olivové na MS v kolumbijském Cali a výškaře Matyáše Čudlého na ME dorostenců v izraelském Jeruzalémě. Oba ale měli na vrcholu své dosavadní kariéry kopec smůly. Natálii postihly vážné zažívací obtíže, a i když nakonec k závodu nastoupila, byla z toho 19. příčka na světě. Matyáš se dokázal probít přes kvalifikaci do dvanáctičlenného finále, ale zároveň si přivodil zranění, které mu finálový start znemožnilo.

Mistrovství České republiky přineslo kolínské atletice zisk 22 cenných kovů, na nichž se podílelo celkem 16 atletů. O pět titulů mistrů republiky se postarali Natálie Olivová, která ovládla vícebojařský šampionát juniorek v hale i na dráze, Matyáš Čudlý, který získal rovněž double na dorosteneckém mistrovství ve skoku vysokém, a Jiří Synek, který se stal šampiónem v kategorii dorostenců na 100 metrů.

V soutěžích družstev se Kolínu i v uplynulé sezóně dařilo. Družstvo mužů, vedené Michalem Satrapou a Ratislavem Šedinou, sice po několika letech kvůli ne zcela ideálnímu sestavení soupisky a četným absencím v úvodu soutěže nepostoupilo do baráže o extraligu a nesplnilo svůj cíl vytyčený před sezónou, ale třetí místo v prvoligové soutěži rozhodně není neúspěch. Naopak tým žen premiérově vedený Klárou Tučkovou, jenž si velké cíle nekladl, po zajímavém průběhu nečekaně ovládl I. ligu a v baráži o extraligu pak obsadil výborné 4. místo, celkově tedy 10. příčku v republice.

A mládežnické týmy? Ve finále mistrovství České republiky se zaskvěli především starší žáci vedení Jiřím Jakoubkem. Ti nastoupili v mnohem silnějším složení než ve finále mistrovství Čech a v dramatickém závěru utkání vybojovali v Třinci o 4,5 bodu titul mistrů ČR. Neztratil se ani tým dívek, který skončil na 6. příčce a nebýt absence vrhačky Viktorie Machové, mohl bojovat i o medaili. Naopak ve finále šampionátu v Mladé Boleslavi štěstí trochu opustilo juniorské týmy, které nedokázaly zopakovat výkony z mistrovství Čech a svorně pod vedením Jiřího Jakoubka a Antonína Morávka skončily na 7. místě.