Ve věku nedožitých 86 let zemřel v pondělí v Kolíně zdejší rodák, malíř a grafik Jan Kubíček. Od konce 50. let řadil k experimentálnímu proudu v českém umění, patřil k úzkému okruhu autorů, kteří zasvětili svou tvorbu racionálnímu geometrickému umění. Podle odborníků patřil vedle Zdeňka Sýkory, Vladislava Mirvalda či Milana Grygara k nejdůležitějším tuzemským abstraktním tvůrcům.

Jan Kubíček Absolvoval Akademii výtvarných umění, byl členem umělecké skupiny Křižovatka. Začínal jako krajinář a obdivovatel městské poetiky. Vyvinul speciální techniku šablon a prostřednictvím nápisů a znaků v obrazech prošel ojedinělou formou lettrismu, tedy formou mezi abstraktní malbou a znakovým zobrazením, až ke zcela autonomní geometrii. Od 60. let se systematicky zabýval nejrůznějšími geometrickými modely, jejichž možnosti a variace zkoumal. Charakteristické pro jeho obrazy a grafiky jsou linie, které zároveň oddělují barevné plochy. Podobně jako Zdeněk Sýkora hledal Jan Kubíček možnosti konstrukce náhody.

V srpnu byl malíř a grafik oceněn medailí Artis Bohemiae Amicis, jíž udělují ministři kultury od roku 2000 významným osobnostem české kultury. V minulosti ji získali například Arnošt Lustig, Soňa Červená a další. Na příští rok mu Galerie hlavního města Prahy připravuje retrospektivní výstavu. čtk, meč