Výhrady k prodeji Městského tepelného hospodářství (MTH) vznesl na posledním zasedání Zastupitelstva města v letošním roce 21. prosince v diskuzi občanů kolínský živnostník Jaromír Novotný. Ve svém krátkém vstupu adresovaném zastupitelům a vedení města vyslovil naprostou spokojenost se stávající kvalitou služeb MTH. "A proto se ptám... proč, komu, jaký podíl a za kolik?" zazněly otázky pana Novotného do pléna. Současně s tím vyjádřil obavu z diktátu cen, pokud se město zbaví nadpolovičního podílu.

Starosta Miroslav Kaisler (ČSSD) mu odpověděl, že o tom v současné chvíli nehodlá diskutovat, protože se tak dělo na minulém zasedání ZM a návrh jednat o prodeji byl odhlasován. Zároveň dodal: „Až to bude na stole, dozvíte se komu a za kolik.“

Hlasování o samotném prodeji MTH však bylo následně z programu jednání vyškrtnuto, protože prý ještě vše není doladěno. Podle zastupce starosty Jiřího Buřiče (ODS), který měl z pověření zastupitelstva jednání o prodeji na bedrech, bylo městem osloveno pět zájemců, z kterých se s konkrétními nabídkami ozvali čtyři. Ve hře však zůstali pouze dva, jejichž nabídky se lišily řádově o milión korun.

Petr Volšanský (Nezávislí) - stejně jako na minulém zasedání - opět navrhl ventilovat na veřejnosti aktivní poptávku. "Nelíbí se mi stávající uzavřenost. Aktivní poptávka by mohla cenu MTH navýšit," dodal. Starosta mu odpověděl, ať svou připomínku předá v písemné formě návrhové komisi.

Od zastupce starosty Jiřího Krumicha (KDU-ČSL) jsme se druhý den dozvěděli, že program prodeje MTH byl z programu jednání stažen z důvodů zejména z důvodu nedoladění pohledávky v řádu miliónů korun, které má MTH vůči městu. Hledá se prý způsob, jak vyřešit, aby tento rest MTH vyplynul jako závazek pro kupujícího. Co se týká samotných nabídek, městem byly požadovány dvě - jedna pro odkup 75 % a druhá pro 95 % část podílu. Podle Jiřího Krumicha město preferuje prodej 95 % podílu, avšak s tím, že mu i se zbývajícím 5 % podílem zůstane právo veta. Přesné výše nabídek však v dané chvíli nebyl schopen sdělit. Dozvěděli jsme se však, že ve hře zůstal rakouský investor a kolínská firma KOMAXO. A jen mimochodem, jedním ze zájemců měla být též Elektrárna Kolín, tedy primární dodavatel tepla v Kolíně.
kop