Slavnostní otevření největšího automobilového závodu ve Střední Evropě TPCA se konalo v úterý 31. května. Zúčastnilo se jej několik set hostů z domova i ze zahraničí, nechyběli premiér Jiří Paroubek, místopředseda vlády Martin Jahn, ministr financí Bohuslav Sobotka, ministr průmyslu a obchodu Miroslav Urban či hejtman Středočeského kraje Petr Bendl. Ze zahraničních hostů jmenujme především prezidenta konsorcia Groupe PSA Peugeot a Citroën Jean-Martin Folz nebo prezident společnosti Toyota Motor Corporation Fujio Cho. Slavnosti se samozřejmě zúčastnili též zástupci Města Kolína, vedle starosty Miroslava Kaislera a místostarosty Jiřího Buřiče přijelo i několik městských zastupitelů, včetně ex-starostky Zdenky Majerové.

Zúčastnění měli možnost si v několika turnusech prohlédnout výrobní linky automobilky, kde jim elektronický průvodce vysvětlil celý postup výroby, lidský průvodce chodil v čele průvodu s cedulí „Folow me“.

Na úvod společného brífingu promluvil premiér Paroubek, ve své řeči plné vzletných obratů nešetřil slovy chvály a uznání pro všechny zúčastněné strany, prostě klasický zahajovací projev. Komplimenty nešetřil ani druhý řečník v pořadí, prezident TPCA Masatake Kolín Enomoto. Kolínský starosta Miroslav Kaisler pokračoval v tradičních děkovačkách a nakonec vyjádřil přesvědčení, že se budou vztahy mezi Kolínem a TPCA, potažmo zaměstnanci automobilky i nadále zlepšovat.

Hejtman Petr Bendl pro změnu demonstroval stabilitu České republiky tvrzením, že projekt se podařilo dotáhnout do konce i přesto, že se po dobu budování stavby třikrát změnila vláda a Kolín zažil též změnu vedení, ivestice japonsko-francouzského konsorcia ale ohroženy nebyly. Dále řekl: „Předevčírem jsem se vrátil z Pekingu a když jsem mluvil o této investici, rozhodla se Čínská lidová republika, že bude investovat do České republiky a do Středočeského kraje. Jedna z největších firem vyrábějících televize půjde k nám.“ (Podle ČTK se jedná čínskou společnost Changhong Electric Appliance - pozn. red.).

V průběhu dne zástupci kolínské radnice udělili prezidentovi TPCA Masatake Kolín Enomotovi a viceprezidentovi Jean Pierre Chantosselovi anoncované čestné občanství Města Kolína. Ti zase na oplátku předali starostovi Kolína Miroslavu Kaislerovi symbolický šek v hodnotě 8 mil. korun na rekultivaci Kmochova ostrova a starostce Ovčár Zdeňce Luťchové šek v hodnotě 2 mil. korun na výstavbu sportovního hřiště.
kop