Pokud začne platit zákon senátora Jaroslava Kubery (ODS), na jehož základě má v budoucnu za úklid chodníku odpovídat jeho majitel, bude to pro město Kolín znamenat nemalou starost navrch. Vyplývá to alespoň z vyjádření místostarosty Romana Pekárka (ODS). "Co se mne týká, tak jako místostarosta Kolína musím hned uvažovat, kde ty potřebné miliony vezmeme. Ale zároveň jsem samozřejmě toho názoru, že o svůj majetek se má starat vlastník, takže ta novela je v pořádku," řekl. Podle odhadu, který má k dispozici, to podle něho vypadá zhruba tak, že město bude muset vynaložit 10 až 12 mil. Kč na vynucený nákup nové techniky, dalších 2,5 až 3,5 mil. Kč ročně na nárůst prostředků na zimní údržbu a zajistit 10 až 14 nových pracovníků. "Musíme také zjistit, jestli město bude schopno úklid takového množství chodníků navíc vůbec zajistit a za jakou dobu," dodal Roman Pekárek.

Starostové obcí na Kolínsku jsou v názoru na správnost zákona rozděleni. Třeba místostarosta Českého Brodu Jakub Nekolný (ODS)  se osobně domnívá, že je správné, aby se o majetek staral jeho vlastník. I starosta Velkého Oseku Jiří Otta (ODS) předkladateli zákona rozumí, proti není jeho kolega ze Starého Kolína Jaroslav Flegl  a ani starostka Kouřimi Zuzana Čiháková (SNK) zákon nezatracuje. Starosta Veltrub a Hradištka I Ivan Kašpar (Nezávislí) poukazuje zase na to, že v současné podobě platný zákon není rovněž dokonalý, protože povinnost ošetřovat chodníky má pouze ten občan, kterému chodník těsně přiléhá k jeho nemovitosti.

Naopak starosta Nové Vsi I Josef Keltner (SNK) si zoufá, že "ztráta spolupráce občanů bude nenahraditelná a nevratná". Starostovi Cerhenic Marku Semerádovi (ČSSD) se zákon nezdá příliš rozumný. Dokonce si myslí, že je to "mírně řečeno blbost". Starosta Velimi Josef Seifert (ČSSD) vyjádřil názor, že zákon je špatný.

Podrobné názory představitelů obcí i s předběžnými propočty na plnění nové povinnosti najdete v dnešním novém čísle týdeníku Kolínský Pres. meč

Názory vedení obcí se na úklid chodníků vlastníky rozchází.