Jak informoval webový deník IDnes, Muzeum lidových staveb v Kouřimi se na staročeskou vesnici s unikátními stavbami prozatím nepřemění. Firma, která měla areál dokončit, vypověděla smlouvu kvůli průtahům ze strany krajského úřadu při předání staveniště. Pro Středočeský kraj je to velký skandál. Mělo jít o jednu z jeho největších letošních investic. Chtěl do přeměny skanzenu nasypat 80 milionů korun. Metrostav, který měl 1. srpna začít v areálu stavět, totiž od smlouvy odstoupil. Oficiálním důvodem je nedodržení termínu předání stavby. Mluvčí Metrostavu František Polák uvedl, že ve smlouvě byly podmínky, za kterých může zhotovitel stavbu začít. "Kraj je nedodržel a my bychom nemohli zaručit, že projekt stihneme dokončit včas," uvedl.  

Devět historických staveb spolu s novou vstupní budovou měla firma postavit do 30. srpna 2015. Termín byl důležitý i proto, že kraj na projekt získal evropskou dotaci více než 80 procent, o kterou teď může přijít. Radní pro kulturu a památky Zdeněk Štefek nyní tvrdí, že průtahy nebyly jedinou příčinou, proč Metrostav z projektu vycouval. Údajně se mu zdály příliš komplikované historické postupy, které požadovali památkáři. Zároveň ale připustil, že předání stavby skutečně zpoždění mělo. "Vím, že tou komplikací byl podpis bývalého hejtmana (Josefa Řiháka) na smlouvě, musela se podepisovat znovu. Déle se také vybíral autorský dozor. Ale přesné příčiny neznám. Teď jsme řešili, co dělat dál, a nepátrali jsme po viníkovi," shrnul Zdeněk Štefek takticky. Kraj se bude snažit odhalení viníka zdržovat, protože ten pravděpodobný v říjnu kandiduje do senátu. A je možné, že ho nezveřejní vůbec.

Regionální muzeum v Kolíně, pod které skanzen spadá, přitom už před měsícem areál uzavřelo pro veřejnost. Jak upozorňuje jeho ředitel Vladimír Rišlink, muzeum kvůli nevydařené zakázce nepřijde jen o peníze. "Oddálení bude mít vážný dopad. Nemáme dostatečné vybavení pro návštěvníky a zázemí. Například při Velikonocích tady je pár záchodů na dva tisíce lidí. Navíc stav rozebraných objektů se každým rokem zhoršuje," tvrdí šéf muzea podle IDnes a z jeho slov je znát, že je dost naštvaný. meč