Poté, co nové vedení Středočeského kraje odvolalo předsedu představenstva Oblastní nemocnice Kolín a vzápětí byl odvolán i ředitel nemocnice MUDr. Luděk Rubáš, byl oznámen jeho nástupce. Stal se jím MUDr. Petr Chudomel, dosud vedoucí lékař jednotky víceoborové intenzivní péče a chirurg v místním špitálu.

"Museli jsme odvolat stávající členy představenstva, aby mohla ČSSD plnit své předvolební sliby a zrušit poplatky v nemocnicích," uvedl hejtman MUDr. David Rath. Podle něj jsou nová představenstva na rozdíl od předchozích "zcela apolitická". "Většina těchto ředitelů je podepsána pod velmi problematickými privatizačními smlouvami jak na jednotlivé provozy, tak na celé části těchto nemocnic, a myslím si, že to ještě bude mít další dohry," řekl dále David Rath. "Všichni jako ředitelé manažersky naprosto selhali. Zprivatizovali lukrativní oddělení, jako jsou dialýzy nebo magnetické rezonance, a připravili tak nemocnice o obrovské peníze," řekl Hospodářským novinám už před časem David Rath.

"Rozumím právu vlastníka provést personální změny ve firmách, ale mělo by se to dít kultivovaným způsobem a tento za takový nepovažuji. Připomíná mi to spíš násilné převzetí moci než chování zodpovědného vlastníka," namítl v médiích odvolaný ředitel kolínské nemocnice Luděk Rubáš. Na devastaci toho, co ve zdravotnictví prosazoval, se podle svých slov dál nechce podílet.

MUDr. Rath bude navíc usilovat o to, aby ve středních Čechách formálně fungovala jediná krajská nemocnice, která by byla jednou právnickou osobou. Dosavadní oblastní nemocnice by i se svými řediteli měly fungovat jako její organizační složky či dceřiné společnosti. Hejtman již dříve uvedl, že výhodou této změny by byla možnost čerpat značné dotace z Evropské unie, prakticky s nulovou spoluúčastí. Tím, že ve středních Čechách bude oficiálně fungovat jen jedna nemocnice, bude mít spádovou povinnost po celém regionu. Žádný z pacientů z regionu tak nebude moci být ani v jedné z oblastních nemocnic odmítnut, upozornil hejtman.

"Sloučení nemocnic prakticky přes noc do jednoho koncernu se mi zdá hodně revoluční, odvážné a podle mého názoru by se takové věci neměly dít přinejmenším bez vědomí veřejnosti," dodal Mudr. Rubáš. meč, hn, čtk