Poslanec a radní města Kolína Ondřej Plašil odpověděl na otevřený dopis, který mu adresoval Vadim Petrov, generální manažer oddělené Podnikové záležitosti TPCA (viz zde), jako reakci na Plašilova vyjádření vůči automobilce (viz zde):

Velmi mne mrzí, pane Petrove, že spolu komunikujeme přes tisk. Víme oba, že je to nedůstojné a nikam to nevede. Mrzí mě to o to více, že se známe a stačí jen zvednout telefon. Jako bývalý mluvčí premiéra Klause víte, jak se zvou na jednání ústavní činitelé, ale to není podstatné. Vítám pozvání na oficiální jednání s TPCA, jen nechápu, proč je to dopisem zveřejněným v tisku, který byl zaslán na vědomí pouze starostovi Buřičovi a místostarostovi MUDr. Hoffmannovi a nikoli žádným způsobem mně. Navíc Vy svoláváte schůzku k nám na radnici a to na 8. září, kdy je řádné zasedání sněmovny, což je známo již od března 2009! Je mi to opravdu líto, vzpomenu-li si, kolik premiérů, minulých, současných i budoucích ministrů a dalších důležitých lidí jsem za ta léta přivedl do TPCA na návštěvu.
 
K věci. V dopise reagujete na mé výroky, kdy jsem odpovídal na otázky Kolínského Presu a nikoli na dotazy od Vás resp. TPCA. Dělám pouze svoji práci v oblasti jednání s vládou ve věci kolínského dluhu a jeho řešení. Tím jsem pověřen a jsem za to odpovědný. Vy i já jsme nedomlouvali tuto nevyváženou investiční pobídku, jen jsme nuceni ji oba dnes řešit. Konstatuji proto s plným vědomím, že Kolín je zadlužen díky výstavbě zóny a bytů pro TPCA a výběr nájemného nepokrývá ani splácení úvěru natož opravy, správu bytů, vymáhání dluhů od Vašich zaměstnanců a administrativní prostoje při jejich fluktuaci. Kolíňáci doplácejí na tuto investici a to není spravedlivé.

Přeji samozřejmě TPCA práci a úspěch. Ale to samé přeji i Kolínu. Já nemohu hovořit do Vašich peněz a záležitostí. To je Vaše věc. Kolín Vám pomohl, pomáhá a bude pomáhat. Teď jste na řadě Vy. Nemohu hrát a smířit se s výsledkem 0:10. To nejde. Musím se snažit o lepší skóre. Vy v práci také neděláte nic jiného.

Logicky uvedu příklad Mladé Boleslavi. Ne pouze v číslech, ale zejména v přístupu k mateřskému městu. Škodovka kromě celokoncernové podpory olympijského týmu, Tour de France a mistrovství světa v hokeji dává na fotbal, hokej, další sporty a kulturní akce v Mladé Boleslavi přes 100 milionů ročně! Dále poskytuje zdarma 1.700 vozů všem městským, sportovním a charitativním organizacím! Nemluvím o dalších podporách od dceřiných či spřátelených firem. Město tam s automobilkou za sebe dýchají.

V Kolíně uvedu příklad dvou zásadních věcí. Kmochův Kolín - hlavní kulturní událost - město na ní letos přispělo částkou 600 tis. Kč, TPCA dala pořadatelům 50 tis. Kč volně k dispozici a 100 tis. Kč výlučně na inzerci v novinách! Basketbal hraje nejvyšší soutěž, Kolín dává ročně 3,5 mil. Kč, TPCA 500 tis. Kč, z toho 100 tis. Kč musí jít opět na inzerci v novinách. To jsou fakta, která mě utvrzují v mém názoru, že Kolín je loajální vůči TPCA, ale TPCA vůči kolínským občanům nikoli. Velmi slušně Vás žádám o aktivnější a výraznější přístup ke Kolínu. Nemusíme se mít rádi, ale musíme se respektovat a vzájemně podporovat. Žijeme tu společně. Partikulární zájmy a zbytečné animozity nepomohou nikomu a ničemu.

Věřím, že Váš dopis a kritický přístup se týká pouze mé osoby a nikoli obyvatel Kolína, které zastupuji. S úctou Mgr. Ondřej Plašil, poslanec a radní města Kolína. meč