Ve Velkém Oseku má do dvou let stát bruslařský chrám. Bude krytý a měl by nést název Národní bruslařský stadion. Slibuje to alespoň starosta obce Ing. Jiří Otta, který se již domluvil se společností Nowis, s.r.o. Tu založili nejlepší současná rychlobruslařka světa Martina Sáblíková a její trenér Petr Novák.

Sportoviště bude sloužit i jiným zimním sportům a hlavně veřejnosti. Stavba má stát okolo 300 mil. Kč, provozní náklady jsou počítány ve výši 10 mil. Kč ročně. "V tuto chvíli neusilujeme o dotace státu ani z Evropské unie, chceme, aby si toto sportoviště postavili sami lidé, kteří jej také chtějí využívat," tvrdí Jiří Otta. "Široké veřejnosti nabídneme ke koupi permanentky platné na 5 let, které jim vlastně zaručí určitý počet hodin bruslení zdarma a to, že i po zavedení eura u nás budou stadion moci využívat za ceny platné v dnešní době a v českých korunách. Považuji to za férovou nabídku a proto jsem skálopevně přesvědčený o úspěšnosti tohoto způsobu financování.“

Stavět by se mělo začít asi za rok, tak aby byl stadion koncem roku 2009 provozuschopný. To souvisí s tím, že Martina Sáblíková by ráda jela na zimní olympijské hry pořádané v kanadském Vancouveru v roce 2010 ze "svého" ledu. Dosud trénuje buď na Svratce, pokud zamrzne, anebo musí cestovat za lepšími podmínkami do zahraničí.

Více se dočtete v zítřejším vydání týdeníku Kolínský Pres. meč

Jiří Otta osobně