Na přelomu tohoto a příštího týdne by měl na kolínském zimním stadionu být led. Za zdržením oproti předešlým rokům, kdy byla ledová plocha připravena už v půlce srpna, stojí nutná oprava pláště střechy. Ta se chýlí ke konci. Její současný stav ale už dovoluje tvorbu ledu. To však bude nějaký čas trvat, proto si hokejisté SC Kolín dohodli se soupeři, že svá původně domácí utkání sehrají na jejich kluzišti. Stavbařům se povedlo zrychlit dokončení o 14 dnů. Původně se totiž počítalo se o 14 dnů delším termínem. Prý tomu pomohla lepší organizace práce.

Podle předsedy představenstva Správy městských sportovišť Kolín (SMSK) Jakuba Plašila se střecha nacházela v havarijním stavu a hrozila zřícením. Nový plášť střechy bude pětkrát lehčí než jeho předchůdce. Předtím byl každý čtvereční metr zatížen 100 kilogramy. K tomu je nutno připočíst váhu sněhu. Není divu, že střecha dosloužila. "Bylo to nebezpečné pro všechny, pro hráče i diváky," tvrdí Jakub Plašil. Nyní je střecha celkem o 450 tun lehčí! Podle stavby vedoucího firmy, která zakázku realizuje, je životnost nového pláště 30 let. "Po dobu by nemělo být potřeba na ní šáhnout," řekl a doplňuje, že se slova samozřejmě netýkají konstrukce, která se s estetických důvodů pouze natřela červenou barvou, ale pláště. Konstrukce je sice už 30 let stará, ale prý ještě nějaký čas bude muset vydržet.

Instalace nového pláště přišla městskou pokladnu na 21,2 mil. Kč. Firma se rozhodla na své náklady použít na plášť kvalitnější pir desky belgické výroby. V částce přitom není započítáno skládkovné sundaného materiálu. Bylo ho nakonec víc, než se předpokládalo. Asi sto tun.

Ačkoliv hokejisté už budou v hale hrát, dokončovací práce na střeše potrvají zhruba do začátku listopadu. Kolaudace je naplánována na 15. listopadu. Jakub Plašil však doufá, že by mohla být i dřív. meč

Práce na plášti střechy zimáku finišují. Foto - Michal Černý