Prodej 95 % podílu Městského tepelného hospodářství odhlasovali poslední lednový den městští zastupitelé. Na radnici dorazilo celkem šest nabídek od pěti firem. Nakonec se Rada Města Kolína rozhodla zastupitelům doporučit česko-rakouskou společnost Energie AG Bohemia se sídlem v Českých Budějovicích, za většinový podíl v MTH nabídla městu 37 mil 100 tis. korun. „Dnes v dopoledních hodinách byla na radnici osobně doručena druhá nabídka kolínské firmy Komaxo ve výši 38 mil. 100 tis. korun, která oproti první nabídce téže firmy byla o 1 mil. 900 tis. korun vyšší. Tato nabídka však přišla až po lhůtě uvedené ve vyzývacím dopisu. Proto jsme se rozhodli ji pouze vzít na vědomí, ale dále neposuzovat,“ sdělil zastupitelům místostarosta Jiří Buřič (ODS). V diskuzi jako první vystoupil František Ledvina (KSČM) s tím, že prodat MTH, a ještě k tomu zahraniční firmě, vidí jako naprostý nesmysl. „Je to jako prodat sporák a pak si ho nadosmrti pronajímat.“

Petr Volšanský (Nezávislí) pro změnu uvedl, že proti prodeji ze zásady není, ale stávající prodej, kdy se jednalo pouze s několika oslovenými firmami, stále zůstává poněkud zamlžený a stejně tak bude připadat i občanům města. „Myslím si, že město toto nemá zapotřebí, takže se ptám proč?“

Na to místostarosta Buřič prohlásil, že na každé jednání - ať už Zastupitelstva či Rady Města Kolína - nosí šanon s veškerou dokumentací, do kterého může kdokoliv ze zastupitelů nahlédnout. Poté následovala mírná slovní přestřelka s ex-starostkou Zdenkou Majerovou (Nezávislí), která sarkasticky podotkla: „Asi bude pravidlem, že materiály důležitého rázu budeme dostávat až tady na stůl, již se to stalo.“ Dále vznesla dotaz, proč se město vlastně MTH zbavuje, když s ním do současnosti nebyly problémy. „Už paní Majerová vyčerpala střelný prach?“ kontroval Buřič. „Já budu reagovat až na to, co bude pan Buřič vypravovat,“ nenechala se zahanbit Zdenka Majerová. „Já nebudu vypravovat nic, já budu konstatovat fakta,“ odvětil stejným tónem hlasu Buřič. Následoval další dotaz Petra Volšanského, kterého zajímalo, zda náhodou není touto formou prodeje porušen Zákon o obcích, který v případě záměru prodat nějakou nemovitost obcím ukládá povinnost o tomto záměru informovat veřejnost. Právník Milan Janoušek (ODS) na to odpověděl, že v tomto případě nejde o prodej nemovitosti, ale části právnické osoby a tudíž prý k porušení Zákona o obcích nedošlo.

Záměr radních prodat 95 % podíl MTH společnosti Energie AG Bohemia byl nakonec většinou hlasů městských zastupitelů schválen.

„Připravovaná smlouva o prodeji by měla korespondovat s požadavky členů RM,“ sdělil nám o den později místostarosta Buřič. „Jednou z podmínek byla garance, že se cena tepla nebude dva roky měnit. Nemůžeme ale zaručit, že se nezvýší cena, pokud dojde k navýšení ceny média od primárního dodavatele tepla, tedy Elektrárny Kolín,“ dodal. Dále jsme se od místostarosty dozvěděli, že město hodlá zájmy svých občanů pojistit tzv. zlatou akcií. „Pětiprocentní vlastník má právo uplatnit stoprocentní rozhodnutí. Pokud nebude rozhodnutí stoprocentní, ale pouze pětadevadesátiprocentní, nebude rozhodnutí platné.“ K neakceptování vyšší nabídky, se kterou po termínu znovu přišla kolínská firma Komaxo, nám bylo řečeno, že existuje určitá norma a pravidla. Jedním z pravidel prý byl i termín, který všechny firmy akceptovaly. „Nejvýhodnější neznamená nejvhodnější. Tuto nabídku jsme již vnímali spíše jako přebíjenou v kartách. Jsem přesvědčen, že kdybychom o tom informovali Energie AG Bohemia, do hodiny by přihodili deset tisíc a zase by byli první. Ale o tom to přece není.“

Nyní zbývá jen dodat, že nový vlastník by se své účasti měl ujmout neprodleně po podpisu smlouvy a realizaci všech souvisejících kroků a opatření. Utržené peníze chce město použít na financování investičních záměrů, na které se v běžném rozpočtu města peněz nedostává.
kop