Ve dnech 16. a 17. června se bude konat nultý ročník festivalu Kolínské hudební slavnosti, který letos nahradí absentující Kmochův Kolín. Na pořadatelství se kolínská radnice dohodla s pražskou agenturou Folk & Country, která mj. organizuje největší folkové festivaly Zahrada v Náměšti na Hané, Folková růže v Jindřichově Hradci či Slunovrat v Pardubicích. Podle Michala Juppa Konečného z Folk & Country uspořádání alternativního festivalu dechové hudby nepřipadal v úvahu, protože v této žánrové oblasti se agentura nepohybuje a za dva měsíce, který měla na přípravu, by jej popravdě ani nezvládla. Každopádně, i přes  šibeniční termín se prý podařilo takřka nemožné. „Mohu říci, že po prvním půldni, kdy jsem začal domlouvat kapely, jsem byl poněkud nesvůj, nepodařilo se mi zajistit žádnou. Jde o totiž o jeden z nejexponovanějších termínů, který je ještě předprázdninový. Říkal jsem si, že kapely sice již určitě budou mít zadán koncert, ale protože jde o celodenní akci, tak budou moci přijet. Ale všichni, které jsem oslovil, měly už přislíbené dva koncerty. Ale myslím si, že nakonec se program přece jen podařilo zajistit ve velmi slušné a reprezentativní podobě,“ řekl nám Michal Jupp Konečný.

 Celý festival bude co do hudebního stylu laděn multižánrově, převažovat však bude folk, country a rock. Chybět pochopitelně nebude ani dechovkový blok, v čele s Městskou hudbou Františka Kmocha. Programová skladba má vyjít vstříc všem věkovým skupinám, tedy kromě vyznavačů diska či techna. Dominovat budou programy na Kmochově ostrově, kde bude fungovat Velká scéna v amfiteatru, Malá scéna poblíž lávky a Dětská scéna za lávkou, kde se bude konat dětské divadelní představení, k mání bude skákací hrad či poníci.

 Původně měl do Kolína zavítat Vladimír Mišík, ale nakonec jej nahradí Blue Effect Radima Hladíka. Vladimír Mišík totiž na dva měsíce zrušil veškeré koncertování, protože je vážně nemocen - trpí krvacejícími hlasivkami. Velkým lákadlem má být unikátní seskupení pěti bubeníků, kteří si říkají Jumping Drums, k vidění byli např. při zahájování TV přenosu předávání cen TýTý. V synagoze vystoupí alternativně proslulý Jablkoň, na ostrově Naďa Urbánková s koncertní premiérou své poslední desky , kterou nahrála se skupinou Bokomara. Ve zcela novém složení se objeví i skupina Rangers, kde Jan Vančura a Miroslav Řihošek se obklopili mladými hudebníky od Vlasty Redla, Pavla Žalmana apod. A když už je řeč o Vlastovi Redlovi, ten do Kolína přijede též. A František Nedvěd tentokrát vystoupí sólo, bez doprovodné kapely.

 Celý festival je zcela zdarma, k jedinému omezujícímu opatření bylo ze strany pořadatelů přistoupeno v případě koncertů, konajících se v synagoze či chrámu Sv. Bartoloměje. Zde je z kapacitních důvodů potřeba si včas zajistit volné vstupenky (samozřejmě zdarma) v Infocentru města Kolína v ulici Na Hradbách. Pokud se všechny vstupenky nerozdají, budou k dispozici přímo před akcí na místě samém.

 Připravena je samozřejmě i tzv. mokrá varianta pro případ, že by nepřetržitě pršelo. Větší akce by se konaly na kolínském zimním stadionu a menší pak v sále na Zámecké. Je možné, že v programu dojde ještě k drobným změnám, průběžně aktualizovaný program je k dispozici na stránkách Folk & Country. Nutno dodat, že pokud se festival vydaří, město se nezříká možnosti uspořádat podobnou akci i v budoucnu.
kop

Předběžný program
 
PÁTEK 16.6.2006

14:00 Klub Zámecká - Zahrada pod kaštany
Matiné pod kaštany
Za větrem Kolín
Disneyband Liberec
Stráníci Litvínov
a další

16:00 Ostrov Františka Kmocha – altán
Promenádní koncert
Orchestr Kokosy

17:00 Ostrov Františka Kmocha – velká scéna
Zahájení festivalu – starosta města
Jumping Drums
Blue Effect
Terne čhave
Bluesberry
uvádí Jan Dobiáš
(konec cca 21:00)

18:00 Synagoga
Koncert skupiny Jablkoň

21:00 Věž u chrámu sv. Bartoloměje
Fanfára z věže
Sólisté Hudby Františka Kmocha Kolín

21:00 Klub Zámecká
Country session
Brzdaři
Wyrton
a další

SOBOTA 17.6.2006

10:00 Ostrov Františka Kmocha – velká scéna
Pocta Františku Kmochovi
Dechová hudba Podolanka Rýmařov
Dechová hudba Františka Kmocha Kolín
a další
soubory mažoretek

10:00 Ostrov Františka Kmocha – dětská scéna
Divadelní představení
Divadelní soubor Počerníček: Tři princezny na vdávání

12:00 Ostrov Františka Kmocha – velká scéna
Koncert pro Kolín
Koňaboj
Ivan Hlas a Trio
Pacifik
Naďa Urbánková a Bokomara
Vlasta Redl a Každý den jinak
Rangers
František Nedvěd
Marien
uvádí Jan Dobiáš
(konec cca 21:00)

12:00 Ostrov Františka Kmocha – malá scéna
Malý koncert pro Kolín
Ponožky pana Semtamťuka
Žamboši
Lístek
Acoustic Impact
Šantré
Petar Introvič a duo
Pidilidi
uvádí Jeroným Lešner

19:00 Chrám sv. Bartoloměje
Koncert
Baroque oktet Praha
housle sólo: Ondřej Skopový
Program: W.A.Mozart – Divertimento D-dur
A.Vivaldi – Čtvero ročních období

Dětský program, řemesla, zajímavosti, stánkový prodej, občerstvení.

Vstup na všechny akce festivalu ZDARMA.

Do prostor s omezenou kapacitou (Synagoga, Chrám) budou vydány volné vstupenky, které si zájemci mohou vyzvednout v Infocentru nebo před začátkem koncertu na místě.

Pořádá Město Kolín ve spolupráci s agenturou FOLK & COUNTRY.