Dnes oficiálně kolínská radnice uvedla do provozu kontaktní místo Czech Point, které má lidem zjednodušit komunikaci s úřady. Cílem projektu Českého podacího ověřovacího informačního národního terminálu je poskytnout občanům ověřené výpisy z centrálních státních evidencí a rejstříků na jednom místě, aniž by občan musel navštívit několik různých úřadů státní správy. Jedná se o výpisy z Katastru nemovitostí, z Obchodního rejstříku, ze Živnostenského rejstříku a z Rejstříku trestů.

Městský úřad v Kolíně Czech Point umístil dočasně do podatelny v přízemí radnice. Do budoucna se počítá s jeho přesunem do samostatné místnosti o pár metrů dál. Jaké ceny bude radniční Czech Point požadovat? Za výpis z Rejstříku trestů 50 Kč a za výpisy z Obchodního a Živnostenského rejstříku 15 Kč. V těchto případech bude občanovi vydán 1 list. Žadateli se může mírně podražit výpis z Katastru nemovitostí, neboť zde je za první stránku stanovena částka 100 Kč, za každý další list 10 Kč.

Zatím se neví, kdy v Kolíně bude možné získat výpis z Katastru nemovitostí. "Čekáme na podepsanou smlouvu od Báňského úřadu. Poté budeme moci výpisy z Katastru nemovitostí podávat rovněž," odůvodnil zdržení tajemník Městského úřadu v Kolíně Mgr. Jiří Krumich. Soudí, že ale jde jen o pár dnů, takže je klidně možné, že už v tento týden bude vše v pořádku.

Z dalších městských nebo obecních úřadů na Kolínsku se s Czech Pointem setkáte rovněž v Českém Brodě, Kouřimi, Kounicích, Plaňanech, Velimi, Velkém Oseku a Zásmukách. Stejné služby by měli nabízet i pošty, hospodářské komory a notáři. Kompletní informace lze získat na www.czechpoint.cz. meč

Jako první vyzkoušel kolínský Czech Point starosta. Foto - Šárka Krombholzová