Dnes a v sobotu se v Kolíně konají oslavy 750. výročí založení města. Odehrají se na Karlově náměstí i Kmochově ostrově. Součástí akce se stane i festival neverbálního divadla Gasparáda, jejíž některá vystoupení se odehrají právě 8. září na ústředním placu.

Předehru obstará 7. září od 20.30 hodin na Karlově náměstí Symfonický orchestr Českého rozhlasu, s nímž vystoupí houslový virtuóz Václav Hudeček. V sobotu na Karlově náměstí zahraje v 10 hodin Městská hudba Františka Kmocha. Od 13 hodin jsou připraveny tzv. odpolední hrátky nejen pro děti obnášející turecký středověký lunapark a různé.  V 15 hodin je na řadě koncert Kolínského big bandu s hostem Marcelou Královou. O 2 hodiny později se má uskutečnit průvod kostýmů a masek městem. V 18 hodin vypukne Večer nejen pro dospělé. K tanci a poslechu zahrají Kerberos, Ivan Hlas trio, Yo Yo Band, Karel Kahovec a George & Beathovens a místní Kapři. Ve 24 hodin bude celou trachtaci korunovat ohňostroj. Občerstvení zajištěno!

Program na Kmochově ostrově má trvat v sobotu od 9 do 17 hodin. Kolín se poprvé stane dějištěm závodu dračích lodí o putovní pohár starosty města Kolína. Přes dva tisíce let stará tradice pádlování na dračích lodích pochází ze starověké Číny. Lodě, odvozené od boha vod - draka, jsou 12,5 metru dlouhé a pojmou 20 pádlujících. Na konečných 22 členů posádky je pak doplní na zádi stojící kormidelník a bubeník sedící na vysoké stolici vpředu, který úderu do koženého bubnu udává rytmus pádlování. Přídě a zádě lodi zdobí vyřezávaná dračí hlava a ocas. Závodit budou posádky nejen soukromých firem se sídlem v Kolíně, ale i radnice v čele se starostou Jiřím Buřičem.
 
Zastupitelé uvolnili na oslavy 800 tis. Kč. V důsledku akce bude v kolínském centru omezena doprava. meč

Dračí loď. Repro - www.draci-lode.cz