Jednou z logistických společností působící v Kolíně, která je závislá na automobilovém průmyslu, je pobočka NYK Logistics. Ačkoli negativní vlivy ekonomické krize se ve firmě začaly projevovat už před mnoha měsíci, zatím prý k výraznému propouštění zaměstnanců sáhnout nemusela. Personální manažer Aleš Ptáček k tomu říká: "Zatím neuvažujeme o snižování počtu zaměstnanců, došlo pouze k malému snížení počtu řidičů. Zatímco ještě před rokem se řidiči obtížněji sháněli, nyní se situace změnila a je možné si vybírat. Fluktuace poklesla, lidé si více váží práce a sami přicházejí s nápady jak dosáhnout úspor."

Společnost TPCA dosud dávala najevo spokojenost. A v tom se nic nezměnilo. "Žádná omezení výroby jsme dosud nezaznamenali, vyrábíme podle plánu a v nejbližších měsících máme objednávky zajištěny," oznámil mluvčí Radek Kňava. Vysvětlení je podle něho jednoduché. "O naše modely je v Evropě zájem. Mají nízkou spotřebu, velmi nízké emise a řada zemí podporuje nákup nízkoemisních vozů různými formami od příspěvků, přes slevu na dani až po levnější poplatky za provoz. Trend příklonu zákazníků k menším a ekologicky šetrným vozům byl patrný již před krizí. Případný pokles objednávek ve druhém pololetí nelze předpovědět, ale naše současné plány stále počítají se stabilní výrobou," pokračuje mluvčí. Snad i proto se firma na krizi speciálně nepřipravuje. "Výrazně jsme zpřísnili pravidla pro investice, zaměřujeme se hodně na snižování nákladů ve všech oblastech, ale toto úsilí jsme vyvíjeli i před krizí," dodal Radek Kňava.

Ani ve společnosti KORAMO (je hospodářským střediskem akciové společnosti PARAMO) prý zatím významnější potíže nepocítili. "Prodejní výkyvy spíše souvisejí se standardními sezónními vlivy. Loni bylo snížení pracovníků dosaženo převodem některých činností v rámci Unipetrolu s úsporou nákladů pro společnost. Zbývající snížení bylo dosaženo v rámci dlouhodobého programu s cílem trvale zvyšovat produktivitu práce. Většinou se ale jednalo o přirozené odchody - hlavně odchody do důchodu. Totéž platí pro rok 2009," uvedla mluvčí firmy PARAMO Jana Iovlevová. V souvislosti s hospodářskou krizí PARAMO omezit počet pracovníků neplánuje. U nepřetržitých výrob je prý totiž téměř nemožné reagovat na pokles výroby snížením počtu pracovníků. meč

C1