Historicky první televizní dokument o kolínském rodákovi, štábním kapitánovi (brigádním generálovi in memoriam), Václavu Morávkovi se bude vysílat dnes v 16:05 hod. na druhém programu České televize, v rámci cyklu Střípky času. Dokument nese název Konec štábního kapitána Morávka.

 „Ve večerních hodinách 21. března 1942 zahynul při střetu s gestapem poblíž střešovické vozovny v Praze odbojář štábní kapitán Václav Morávek. Dodnes nebylo zcela jasné, zda byl zastřelen gestapáckým komandem nebo zda v beznadějné situaci spáchal sebevraždu. Na základě historických pramenů, svědeckých výpovědí i odborných expertíz (včetně soudního lékaře) se autoři pořadu snaží vnést do celé záležitosti více světla a přiblížit i osobnost jednoho z mnoha těch, kteří byli schopni svým vyznávaným etickým hodnotám obětovat to nejcennější - svůj život,“ píše se v upoutávce České televize.

 Dokument natočil režisér Miloslav Kučera podle scénáře historika Viléma Čermáka. Pro zajímavost dodejme, že jednoho z čelních funkcionářů pražského gestapa (a na konci války šéfa kolínského gestapa), Oskara Fleischera, který byl pověřen dopadením členů legendární odbojové skupiny Tři králové, si v dokumentu zahrál předseda Společnosti Václava Morávka, Pavel Pobříslo. Druhého gestapáka si zahrál další člen téže společnosti, Zdeněk Bydžovský.
kop

Štábní kapitán Václav Morávek