Podle poslance a radního Ondřeje Plašila se město Kolín i přes dluh přesahující miliardu korun nemusí bát krachu. „Chod města není v žádném případě ohrožen,“ řekl. „Navíc každý pozorný občan Kolína vnímá stále nové potřebné dokončené či dokončované akce, například dětské hřiště u nemocnice. Vedení města je ve fiskálních věcech velmi profesionální a ukázněné, což nám stále umožňuje dluh splácet a zároveň masivně podporovat bezpečnost občanů, sport a kulturní život.“
Radní požádali vedení města o přímé oslovení vlády a nalezení řešení vedoucí ke zlepšení stavu ohledně dluhů za bytovou výstavbu pro automobilku TPCA. „To je úkol pro mě. Jsem zvyklý shánět velké peníze a odstraňovat průšvihy. Končím se servilitou vůči TPCA. Slyším-li, co si dovolí říct francouzský prezident Sarkozy a jak hájí své zájmy Japonci, tak i my musíme bouchnout do stolu. Doplácíme na tuto investici, dotujeme byty pro zaměstnance TPCA! My, všichni Kolíňáci, na úkor svého rozvoje a svých potřeb. To chci a musím narovnat, i kdyby mě to mělo stát politický krk,“ vyjádřil se doslova Ondřej Plašil.
Jak připomněl, dluh vznikl příchodem průmyslové zóny a nedodržením původních slibů o bytové výstavbě pro TPCA, které dala vláda ČSSD v čele s Milošem Zemanem. „Dluh Kolína je přes miliardu a skládá se zejména s úvěrů na infrastrukturu pro automobilku a bytů pro její zaměstnance,“ vysvětlil poslanec. „Z tohoto pohledu se jeví menší část dluhu opravdu určená pro městské potřeby, jako je čistírna, spolufinancování rekonstrukce centra, ulic a komunikací, kanalizace, veřejného osvětlení a chodníků, aquaparku s hřišti, kam chodí přes 300 tisíc lidí ročně, pouze zlomkem této zátěže. Je to jak v byznysu. Dluh je normální nástroj, který umožní vše v Kolíně mít hotové, což přináší práci, soukromé investice a občanskou vybavenost,“ dodal. Dluhová služba města kulminuje v roce 2010 a poté začne výrazně opadat. Celý rozhovor s Ondřejem Plašilem najdete v dnešním novém čísle týdeníku Kolínský Pres. meč