Vánoční bedna přání plní už více než deset let občanům jejich přání. Každoročně se nachází pod keramickým betlémem kolínského umělce a výtvarného pedagoga Pavla Rajdla u vánočního stromu na Karlově náměstí. Podněty, připomínky, poděkování a přání mohou lidé do vánoční schránky vhodit v období od začátku adventu až do Tří králů. A jak je s obsahem nakládáno poté?

„Poté co je schránka sundána jsou přání přečtena nebo částečně přečtena, protože jich je opravdu velké množství. Všechny podněty jsou následně rozděleny a písemně zaznamenány oddělením marketingu a propagace. Dále směřují podle povahy podnětu konkrétnímu odboru – to znamená - když nám přijde podnět na ořezání stromů, tak přání směřuje na odbor životního prostředí. Podnět na dopravní úpravu putuje na odbor dopravy, podnět na investici - na odbor investic a například přání kolem úklidu zasíláme na odbor správy majetku. V průběhu celého roku pak podněty kontrolujeme, řešíme. Jednoduchá přání– například přidat koš, jsou řešena víceméně hned, jiná, složitější jsou řešena po delší dobu,“ uvedl starosta Michael Kašpar.

Schránka zpravidla čítá kolem dvouset podnětů včetně dětských přáníček Ježíškovi. Zanecháte-li ke svému podnětu též kontaktní údaje, obdržíte od města příspěvek písemnou odpověď. „Nejčastější přání z těch minulých let byly různé opravy chodníků, instalace nových přístřešků za zastávky, řešení parkování na sídlišti, hodiny na vlakovém nádraží, opakování hlášení městského rozhlasu, zrušení karet pro seniory do MHD, více zeleně či úpravy zeleně, dětská přání pro Ježíška i různá netradiční přání jako například zavést seznamovací večery dříve ‚čaje o páté‘,“ upřesnil starosta.

V roce 2023 by občané uvítali např. zábradlí u pošty, stojany na kola na Karlově náměstí (chybí při návštěvě trhů), vybudování cyklostezky v Havlíčkově ulici, instalaci bust slavných Kolíňáků, „mekáč“, Albert aj.