Celostátní akce s názvem Dny evropského dědictví každoročně v září láká dva typy návštěvníků - jednak ty, kteří jsou zvědaví na prostory pro veřejnost běžně nepřístupné a též ty, kdo chtějí ušetřit. Všechny akce se totiž konají bez vstupného.

Letošní Dny evropského dědictví v Kolíně začaly už o minulém víkendu, drtivá většina akcí je ale soustředěna do týdne od 11. do 17. září. V úterý 12. září od 17 h. se koná komentovaná prohlídka budov na Bartolomějském návrší (zvonice, kostnice, Stará farní škola, městské opevnění, Červinkovský dům aj.) a týž den se v 17, 18 a 19 h. uskuteční komentované prohlídky budovy a technického zázemí divadla.

Ve středu 13. září jsou na programu komentované prohlídky radnice (v 17 a 18 h.) a zámku (v 16 h.), ve čtvrtek 14. září bude od 16 h. připravena komentovaná prohlídka kostela Nejsvětější Trojice a v pátek 15. října v 17 h. je nachystána komentovaná prohlídka expozice ´Dějiny Kolína´ v muzejním Veigertovském domě.

Akce vyvrcholí o víkendu - v sobotu 16. září se koná ve 14 h. koncert smyčcového kvarteta ´Collegium musicum´ v kostele Českobratrské církve evangelické a v neděli 17. září proběhne od 10 h. komentovaná prohlídka památek židovského ghetta (synagoga, židovská radnice a starý židovský hřbitov - sraz zájemců je v Brandlově ulici č.p. 27).