Mohutný požár, který v polovině srpna vypukl v hale společnosti Novares CZ Zebrak, vyrábějící plastové díly do aut a způsobil škodu 1,8 miliardy korun, zásadně ovlivnil výrobu v kolínské automobilce Toyota.

Díly z vyhořelého podniku v Žebráku na Berounsku putují i do kolínské Toyoty a jejich okamžitý nedostatek neumožňuje plynulou výrobu. Ve dvou srpnových týdnech probíhala v Toyotě celozávodní dovolená a linky se měly naplno rozjet v pondělí 21. srpna. Tak se i na jedinný den stalo, hned od úterý 22. srpna se ale auta v Kolíně opět nevyrábějí.

Původní odhady zastavení výroby mluvily o dvou týdnech, ani dnes ale není jasné, kdy se výroba rozběhne. Před týdnem nejprve automobilka prodloužila odstávku o týden (do pátku 8. září) a včera její tiskový mluvčí Tomáš Paroubek oznámil další nejméně týdenní posun: "Prodlužujeme odstávku v důsledku požáru do pátku 15. září. Zatím se nepodařilo plně obnovit výrobu na všech zařízeních, která u dodavatele utrpěla."

Letos zastavila automobilka výrobu neplánovaně už podruhé. Kvůli nedostatku dílů nesjížděla z linek auta v únoru a částečně v březnu, kdy Toyota nevyrobila kvůli odstávce ccc 25.000 aut.