Organizace Dementia pomáhá lidem, jejichž blízcí onemocněli Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence. Zřídila poradny a svépomocné skupiny a kromě toho organizuje i akce, na nichž se snaží veřejnost upozornit na složitost péče o člověka s demencí.

Nejviditelnějším projektem organizace Dementia jsou charitativní Běhy proti demenci, pořádané společně s iniciativou Rozběháme Česko. Ve Středočeském kraji se jich letos uskutečnilo pět, ten poslední ve středu 20. září zavítá do Kolína. Spojen tentokrát bude s osvětovou akcí Den bez paměti.

Co návštěvníky obou akcí v Kolíně čeká? Akce Den bez paměti se koná na Karlově náměstí, kde si zájemci od 12 do 16 hodin mohou nechat otestovat paměť, na děti a mládež čekají zábavné hry s odměnami a představeny budou i služby na pomoc pečujícím.

Podvečerní Běh proti demenci začne v 16.45 hodin u lávky na zálabské náplavce společnou rozcvičkou, v 17 hodin odstartuje 3 kilometry dlouhý benefiční běh a v 17.45 hodin akci zakončí předání cen těm nejrychlejším. Výtěžek ze startovného 200 korun (mladiství do 18 let, studenti a senioři zaplatí polovic) podpoří provoz poraden pro lidi s demencí a jejich blízké, kteří se o své nemocné rodiče a prarodiče starají.

"Účastí jednotlivě nebo v týmech pomůžete rodinným pečujícím, kteří se rozhodli postarat o své blízké s vážným onemocněním paměti," vzkazují pořadatelé.