Město Kolín získalo jízdní kolo Handbike Alex určené pro děti s tělesným postižením. Kolo je umístěné na poliklinice ve Smetanově ulici v Půjčovně kompenzačních pomůcek k bezplatnému zapůjčení.

Za projektem výroby speciálních kol na ruční ovládání stojí Tomáš Pouch, zástupce sociálního podniku Černí koně, z.s. „S mými úžasnými kolegy, kteří mi pomohli Černé koně uvést do života, jsme se zaměřili hlavně na děti, protože právě pro jejich správný rozvoj je pohyb nesmírně důležitý. Je to pro ně také zábava a způsob, jak se opět zapojit do běžného života mezi ostatní,“ popisuje blíže Tomáš Pouch – lídr paracyclingu v ČR - aktivitu na webových stránkách spolku Černí koně.

Jízdní kolo je určeno pro děti s výškou od 110 do 160 cm s jakoukoliv váhou a díky aktivitě Perpetuum mobile a podpoře Středočeského kraje může posloužit i dětem u nás. „Perpetuum mobile vychází z myšlenky, že všechnu dodanou energii lze přeměnit na užitečnou činnost a vygenerovat větší hodnotu, než byla na počátku vložena,“ přibližuje dále myšlenku Tomáš Pouch na webu zapsaného spolku Černí koně.

V praxi to znamená, že jsou realizovány následující kroky - dítě potřebuje speciální kolo - sponzor kolo zaplatí - Černí koně ho vyrobí - sponzor předá kolo dítěti – a až dítě z kola odroste, vrátí jej zpět. Černí koně poté handbike opraví a předají ho dalšímu dítěti. V Kolíně na něm mohou děti v doprovodu zodpovědné osoby vyrazit např. na dopravní hřiště nebo cyklostezky.

Bližší info naleznete zde.