Téma proměny Komenského parku se v kolínském tisku téměř týden co týden objevovalo v roce 2018. Tehdy totiž radnice s úmyslem polepšit tuto zelenou lokalitu vypsala soutěž pro architekty na jeho architektonicko-krajinářské řešení. Soutěže se zúčastnilo 9 autorských týmů, vyhrál návrh Monom works s.r.o. a od té doby běžela nejednoduchá a dlouhá "úřednická" příprava samotné proměny parku.

Letos v březnu radnice vypsala výběrové řízení na zhotovitele revitalizace a vítězná firma Sates Čechy zahájila práce na sklonku minulého týdne. Revitalizace podobu parku výrazně promění. Vzniknou nové chodníky a mlatové cesty, instalováno bude nové veřejné osvětlení, vyroste tu "vodní chodníček" pro děti, podzemní nádrž na zadržování dešťové vody (následně použitá k zalévání) a nové veřejné záchody. Obavy o osud stávající zeleně v parku jsou ale zbytečné - stromy i keře zůstanou v dosavadní podobě, jen dojde k zastřižení a tedy optickému zmenšení některých keřů a k založení několika nových záhonů s trvalkami.

Práce budou trvat půl roku, podle smlouvy musí být hotovo nejpozději do 31. prosince. V následujících dvou týdnech zůstane ještě park přístupný, protože to charakter prací umožňuje. Vše se ale radikálně změní počínaje pátkem 12. července, kdy bude park kompletně uzavřen a nebude skrz něj možné ani projít.