Po obvyklé čtyřměsíční pauze, situované do nejchladnějšího období roku, začíná v pondělí 13. března v Kolíně tzv. blokové čištění ulic, během nějž jsou jednotlivé ulice zbaveny veškerých nečistot. Probíhat bude po jednotlivých ulicích vždy v pracovní dny, a to až do 24. listopadu, v prvním týdnu v ulicích ulice Mikoláše Alše, Na Magistrále, Březinova a Luční.

Protože čistící mechanizace vyžaduje ke kompletnímu úklidu celou ulici prázdnou, nese sebou blokové čištění i velkou nepříjemnost pro majitele aut. Pokud totiž své vozidlo v termínu čištění z ulice neodvezou, je bez výjimek odtaženo. Na blokové čištění sice přenosné dopravní značky upozorňují už v předstihu, i tak ale z nejrůznějších důvodů může majitel automobilu termín čištění přehlédnout, třeba proto, že je na dlouhé dovolené či je hospitalizován v nemocnici. Vyplatí se proto zkontrolovat si harmonogram blokového čištění na radničním webu, který nabízí rozpis podle termínů čištění (tady) i podle abecedního seznamu ulic (tady).

Letošní novinkou je snížení ceny případného odtahu vozidla. Své vlastní odtahové auto, speciál DAF, si pořídila městská policie, která dosud při odtazích využívala dražších služeb externích odtahových společností. Odtahové vozidlo bude využíváno nejen při blokových čištěních, ale i při odstraňování vozidel nezpůsobilých k provozu na pozemních komunikacích, tvořících překážku v silničním provozu či vraků odstavených mimo pozemní komunikace.

Zatímco dosud zaplatil majitel vozidla v Kolíně za dokončený odtah 2.500 korun a za odtah nedokončený 1.900 korun, městská policie si účtuje za stejné úkony 1.900 a 1.000 korun. Tato částka ale nemusí být konečná, protože jde jen o poplatek za odtah, k němuž může policie udělit i pokutu za spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.