Před šesti lety bylo na Karlově náměstí k vidění něco, co pamětníkům připomnělo "předlistopadové časy" - dlouhatánská fronta, táhnoucí se od společenského domu podél radnice až k prodejně Baťa. Nevídaný jev měla na svědomí akce nazvaná ´Africký trh´ - firma Virunga, nakupující exotické ovoce přímo od farmářů z Ugandy a Tanzanie, si pronajala salónky společenského domu a sklidila u Kolíňáků obrovský úspěch. V prodeji tu byly letecky přivezené, a tedy v podstatě čerstvé banány, avokádo, jackfruity, papája, ananas a spolu s nimi sušené ovoce, koření, čokoláda, kakao a čerstvé kakaové boby, káva i přímo před zraky nakupujících lisovaná šťáva z cukrové třtiny.

Firma se původně chystala akci zopakovat až po čtvrt roce, davy zájemců (a rychlé vyprodání většiny dovezeného sortimentu) ji ale motivovaly k uspořádání dalších trhů už po několika týdnech. To už se ale trh přestěhoval do velkého sálu společenského domu, stejně jako ty následující.

Po kovidové pandemii se ´Africké trhy´ do Kolína vrátily, vyzkoušely ale jiná místa konání. Stánky s exotickým ovocem se nejprve objevily v CEROPu v areálu zámku a poté i v pasáži nákupního centra Futurum. Po delší pauze se letos ´Africké trhy´ do Kolína vrátí, a to v sobotu 30. března od 9 do 15 hodin. Tentokrát se uskuteční na místě, kde je zájemci mohli navštívit poprvé, tedy ve společenském domě.