Starosta města Kolína Jiří Buřič hodnotí uplynulý rok jako celkem úspěšný. „Podařilo se dokončit rozestavěná díla, mám na mysli rekonstrukci většiny naplánovaných ulic, a dotáhnout do konce proces prodeje Technických služeb města Kolína (TSMK). Potěšil mě také fakt, že rozpočet města vstoupil do nového roku díky tomuto tolik kritizovanému prodeji s finančním přebytkem,“ udává důvody.

Výhled dopředu už tak radostný není. Starosta potvrzuje, že město je opravdu velmi zadlužené, a sice částkou 1 miliarda korun. „To je při rozpočtu, který město má, značně vysoké číslo. A zrovna v letech 2008 a 2009 úhrada dluhů kulminuje, protože v těchto obdobích je nutno zaplatit 100 až 108 milionů ročně. Jestliže je městský rozpočet postaven na sumě kolem 700 milionů korun, tak vidíte, co taková dluhová služba pro něj znamená. Je to obrovský úvazek a obávám se, že v příštích letech budeme muset výrazně snížit investice nebo najít další zdroj příjmu pro krytí případných dotačních titulů, na které chceme dosáhnout při plnění investičních záměrů,“ komentuje stav Jiří Buřič.

Za největší téma tohoto roku považuje plánovaný start obchvatu. "Důležité je, že záměr byl dotažen do reálné podoby: jsou zajištěny finanční prostředky, investor, jímž je Ředitelství silnic a dálnic, už by měl znát vítěze soutěže na realizaci. Poslední, co zbývá, je uspokojit obyvatele města Kolína, nejen ty, kteří obchvat chtějí, ale i těch, kteří jej nechtějí. Ukazuje se, že právě s těmito občany musíme vést velmi intenzivní jednání a nespoléhat se jen na zákonný vyvlastňovací proces. Právě ten může ohrozit zahájení stavby," je přesvědčen starosta Kolína.

Celé znění delšího rozhovoru otiskuje dnešní vydání týdeníku Kolínský Pres. meč